Philip K. Dick: Emlékmás - Merülés a paranoia tengerébe
Philip K. Dick munkássásga igazi aranybánya volt a hollywoodi rendezők számára! Ha elolvasod ezt a novelláskötetet, rengeteg mára ikonikussá vált sci-fi első verziójával találkozhatsz, elég csak a címadó Emlékmásra gondolnunk, de a híresebbek közül még megemlíthetjük a Különvéleményt is.
Ha Philip K. Dickről van szó, jómagam ahhoz a csoporthoz tartozom, akik a novelláit jobban kedvelik a regényeinél. A regényeivel kapcsolatban az a benyomásom, hogy feldob egy ötletet, ami az egész regényen keresztül ott lóg a levegőben, de a végén az író nem kezd vele semmit, magára hagyja az olvasóját, hogy lásson a történetbe, amit akar. A novelláiban sokkal jobban megragadható a mondanivaló, és a végén a nagy csattanó sem marad el - vagyis sokkal feszesebb és jobban rimizált történeteket kapunk novellaformátumban.
Philip K. Dick paranoid kirándulásra invitálja az olvasóit az Emlékmás 12 történetével: Felnézve a könyv lapjaiból, a világ nem fog ugyanolyannak tűnni, mint előtte. Olyan kérdések szorításába kerülünk, mint, hogy "ki, vagy mi irányítja a sorsunkat?", vagy "vajon a valóság, vagy amit éppen annak hiszünk, csak egy jól szerkesztett illúzió?" Aki isemri az író munkásságát, azt tudja, hogy a könyv végeztével nemigen fog megnyugtató válaszokat kapni a kérdéseire. Olvasóként ugyanazon a szédítő örvényen megyünk keresztül, mint PKD összezavarodott karakterei.
A hangulat természetesen ehhez illeszkedik: paranoid, sötét, néhol technofóbiába hajló. A posztapokaliptika kiüresedettsége keveredik a világméretű átverés és illúzió baljós érzetével.
Külön kiemelendőnek tartom A sors kereke című novellát, két dolog miatt is: Az első, hogy nagyon tetszett posztapokaliptikus világ, ami most nem egy nukleáris sivatagként ábrázolta a végóráiban vergődő Földet, hanem egy színes roncstelepként, ahol gyomként burjánzik az élet, és ahol még van remény a menekvésre. A másik ok, hogy PKD ebben a novellában odaszúr egyet a szcientológiának. A történet szerint ugyanis egy elvakult vallási szekta ragadta magához az uralmat, akik egy bizonyos Elron Hu tanításait követik. (A szcientológia híres / hírhedt alapítója L. Ron Hubbert sci-fi író volt, és ez túl szembeötlő hasonlóság ahhoz, hogy véletlen legyen)
Ebben a novelláskötetben nincsenek gyenge darabok - 12 sziporkázó történet létről sorsról, emberségről és emberiségről, amiben a végtelen paranoia tengerén néha megcsillan az író abszurd humora is.