Tom Sweterlitsch: Angyalok pokla - This is America... in 70 years

2020.05.09

Egy évtized telt el azóta, hogy Pittsburgh városa egy atomtámadás során porrá és hamuvá lett. Míg a világ nagy része továbblépett, belefeledkezve a jövő virtuális valóságának örökös zajába, John Dominic Blaxton a múlt megszállottja maradt. A robbanásban odaveszett feleségét és meg nem született gyermekét gyászoló férfi, újraéli elveszett életét, minden szabadidejét az Archívumba merülve tölti - az Archívum Pittsburgh városának teljes interaktív digitális rekonstrukciója, ami mindenki számára elérhető, így újra sétálhatnak a semmivé lett város utcáin, és találkozhatnak elhunyt szeretteikkel.

Dominic az Archívumban rögzített halálesetek után nyomoz, régi ügyeket segít lezárni, kárigények jogosságát deríti fel, de amikor az egyik bűnügyi helyszín körüli kódban hibákat észlel - egy gyönyörű nő holtteste hever egy iszapos patak partján - meggyőződése lesz, hogy az esetet törölni akarták az Archívumból. Ezzel pedig egy olyan nyomozás veszi kezdetét, ami mind mélyebbre és mélyebbre rántja Dominicot a gyászba a drogfügőségbe és az amerikai elit mocskos világába.

Tom Switerlitsch első könyve a cyberpunk és a noir furcsa, de működő elegye. A legtöbb embernek már van egy kis implantátum a kopnyáján keresztül az agyához csatlakoztatva, mely állandó hozzáférést biztosít a világhálóhoz - közösségi oldalakhoz, reklámokhoz, kuponokhoz, pornóvideókhoz, kivégzésekhez. Sweterlitsch - talán nem is olyan távoli - jövőbeli Amerikája részvéttelen, szenzációhajhász és brutális. Az emberek ingerküszöbét a pornón és a brutális gyilkosságokon kívül már nem igazán lépi át semmi. A legtöbb ember végtelen adatfolyamokat böngészik és belemerül a virtuális valóság, színes, villódzó világába. A könyvben nagy szerepet kap a divat és a kortárs képzőművészet - ez egy érdekes adalék volt az író által felépített jövőképhez.

Bár a történet magávalragadó, feszes tempójú és fordulatos , Sweterlitsch nem igazán kezd semmit az általa felvázolt világ mélyebb elemzésével, csak egy színes kulissza, amiben a sztori lefut. Maga az alaptörténet számtalan érdekes témát vet fel: a közösségi média túlzott használatának hatása az emberi pszichére, milyen előnyei és hátulütői lehetnek egy olyan rendszernek, ahol az összes közterületet állandó megfigyelés alatt tartják, mindenről és mindenkiről biztonsági felvétel készül, amit több évig, vagy akár örökre eltárolhatnak? Egyáltalán az ötlet, hogy az emberek az implatátumokon keresztül maguk is potenciálisan "térfigyelő kamerákká" válhatnak, végtelenül izgalmas. Az író azonban inkább a bűnügy megoldására koncentrál és csak marginálisan foglalkozik ezekkel a kérdésekkel. Filozofálásból tehát nincs sok, ellenben vérből, meg szexből akad bőven. Már a Letűnt világok olvasásakor is feltűnt, hogy az író nem riad vissza a brutális helyzetek leírásától, nincs ez máshogy ebben a könyvben sem.

A könyv főhőse egy tipikusan "noir" férikarakter: sérült ember, aki ahhoz, hogy elérje a célját, hajlandó letérni a törvény útjáról, vívódik és saját magával legalább annyira harcol, mint az őt üldözőkkel. Dominic egy szerethető, de leginkább sajnálatra méltó karakter. Sweterlitsch láthatóan nem szeret / erős férfi karaktereket írni.

Más a helyzet a nőkkel - a történet egy pontján becsatlakozik egy női karakter -, akit leginkább a noir filmek "Famme fatal"-jaként lehet jellemezni: gyönyörű, veszélyes, sérült. Spoilermentesen ennyit tudok róla elmondani, ha olvassátok a könyvet, tudni fogjátok, hogy kiről beszélek.

Összességében ez a könyv egy izgalmas világot, és egy fordulatos, sodró lendületű, ám kifejezetten brutális történetet tartogat az olvasók számára. Ha tetszett a Letűnt világok, akkor ez is bitosan be fog jönni. Kicsit sajnáltam, hogy ezzel a gondosan felépített cyberpunk "setting"-gel az író nem akar semmit kezdeni, és hogy a könyv legfontosabb kérdése az volt, hogy "ki a gyilkos?"

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el